Sivo-žltá obývačka s bielou TV komodou
Obývacie steny prešli v posledných rokoch skutočným vývojom. Pamätáte si ešte, aké obývacie steny boli moderné v minulosti? Život sa mení, ľudia sa menia a preto sa menia aj trendy v návrhoch obývačiek.

Kedysi bol človek rád, keď mohol svoju obývačku zaplniť obývacou stenou, ktorá siahala od dlážky po strop a od ľavej steny k pravej, mala obrovské množstvo poličiek, do ktorých sa ukladali všetky cennosti.

Nábytkový minimalizmus

Dnes je to úplne inak. Rozdiel vidno hneď na prvý pohľad a to už na veľkosti. Momentálne sa za modernú obývaciu stenu pokladá tá, ktorá nechá popri sebe vyniknúť aj stene za ňou. 

Súčasným štandardom je pár skriniek na dlážke, ktoré siahajú ani nie do výšky jedného metra. V moderných obývačkach už nenájdete police.

Minimalistické riešenie obývacej steny ušetrí veľa miesta. Ak máte malú obývačku, získate viac miesta na sedačku. Čistý priestor zaručí, že sa lepšie sústredite na TV obrazovku.  

Na uskladnenie veci môžete využiť konferenčné stolíky s úložným priestorom. Ak má človek záujem o vysokú skrinku, môže k takýmto skrinkám pridať ešte jednu úzku vitrínu.

Takéto usporiadanie nábytku dovolí človeku pohrať sa aj s farbami na stene. Tie by mali byť také, aby samotnú obývaciu stenu dotvárali a nechali jej vyniknúť.

Vyhnite sa asychrónne namaľovnej stene v obývačke, ktorá už pôsobí nemoderne. Kontrast môžete vytvoriť aj inými spôsobmi. Príkladom môže byť kontrastný dekor na obývacej zostave. 

Minimalizmu praje súčasná doba, v ktorej máme príliš veľa stimulov. Moderný štýl Japandi je dobrým príkladom toho, že v obývačke nepotrebujeme nadbytočný nábytok.  

 

Multifunkčná obývacia stena

Trendom je multifunkčný nábytok

V dnešnej dobe sa zvyšujú nároky na flexibilný nábytok, ktorý sa dá použivať viac ako len na jednu činnosť. Vidíme to nielen na multifunkčných sedačkách, ktoré sú už vybavené nabíjacou stanicou a šikovnými priehradkami, ale aj u nábytku v obývacej izbe. 

TV komody, ku ktorým si môžeme rýchlo prisadnúť, dobre poslúžia ako písací stôl. Konferenčný stolík si dokážete vysúnuť do rôznej polohy tak, aby ste mohli pozrieť video na notebooku. V čase pandémie si viacero ľudí zvyklo pracovať z domu. To sa postupne odráža aj v interiéroch. 

Nemala by slúžiť obývačka výlučne na relax? Mnoho ľudí si zariaďuje čoraz menšie byty. 1 – 2 miestnosti plní funkciu celého bytu. Na nepraktické kusy nábytku v malých obývačkach nie je priestor. 

Farba obývacej steny

V roku 2021 bol populárny prirodzený vzhľade dreva, kovový nábytok a ostré farebné kontrasty. Súčasné trendy obývačiek sa nesú na vlne oválnych tvaroch na sedačkách a konferenčných stolíkoch. Obývacia zostava musí byť jednoduchá svojim tvarom, no kontrastná svojou farbou k podlahe a farbe stien. 

Biely leský nábytok sa hodí k tmavým stenám alebo podlahám v drevených dekoroch. V svetlom interiéri vynikne drevená obývacia zostava alebo metalické TV komody. 

Sklo sa využíva dnes už menej, ale stále ho netreba zatracovať. Dnes už totižto nie je len prostriedkom na presklenie vitrín, vyrábajú sa z neho celé skrinky, ktoré sa dajú považovať za jedny z najluxusnejších.

Masívna komoda a konferenčný stolík

Masívny nábytok

Vysoká obývacia stena z masívu stojí stovky eur. Ak zvolíte nízku minimalistickú skrinku pod TV, zmestíte sa do 300 eur. Masívne drevo má jedinečnú štruktúru a vždy bude vyzerať lepšie, než laminát. 

Masívne drevo vyžaduje pravidelné voskovanie, aby drevo nepopraskalo. Ošetriť nízku skrinku zvládnete za pár minút.  

Môžete si kúpiť už hotový masívny nábytok alebo nájsť šikovného stolára, ktorý vám vyrobí jednoduchú nízku zostavu.  

  • Svetlý dubový TV stolík Tygos značky WOOOD

    TV stolík Tygos

    Zistite viac
  • Svetlý TV stolík z mangového masívu

    TV stolík mangový masív

    Zistite viac
  • Svetlý masívny TV stolík z sheeshamu

    TV skrinka sheesham

    Zistite viac
  • Tmavý TV stolík z masívu sheesham

    TV stolík Tara

    Zistite viac

V obchodoch často natrafíte na masív z indického sheeshamu. Táto drevina pochádza z Himalájskych oblastí, má veľmi tvrdé drevo so znamenitou štruktúrou. 

Naopak štruktúra mangového drevo je nevýrazná preto sa upravuje do originálneho vintage nábytku. Z našich lokálnych driev sa na výrobu masívneho nábytku používajú lacnejšie ihličnaté dreviny: smrek, borovica a drahšie lisnaté dreviny: dub, jaseň, buk alebo orech. 

Dubové drevo je mimoriadne tvrdé a odolné voči plesniam. Má jemnú svetlú farbu a patrí k tzv. generačnému nábytku s mimoriadne dlhou životnosťou. 

Oválne prvky v obývačke

Príroda sa čoraz viac dostáva do popredia. To sa odráža nielen v použití prírodných materiálov, ale aj oválnych tvarov. 

Oválne tvary pôsobia prirodzenejšie než umelé hrany. Prechody farieb a odtieňov v oválnych líniach pôsobia jemnejšie. 

Popularitu oválnych prvkov podporujú ďalšie dizajnérske trendy, ktoré sme uviedli v tomto článku. Nadrozmerné predmety dokážu paradoxne zútulniť interiér a zároveň skrášľujú priestor svojou napaditosťou. S oválnymi líniami tvoria dokonalú súhru.    

Oválne sedačky, konferenčné stolíky a komody šetria nemalý priestor. Ak máte malú obývačku, stavte na zaoblený nábytok. 

Počuli ste už o neotenickom dizajne? Predstavte si oválny, zavalitý a tažkopádny nábytok, ktorý pripomína praveké predmety – to je základom neotenického dizajnu.

Možno vám príde tento trend zvláštny, no podstatou pravekého dizajnu sú pozitívne emócie. Guľaté a bacuľaté tvary pripomínajú tváre malých detí a mľáďat, preto ich vnímame roztomilo. Nechajte nepríjemný vonkajší svet za dverami a urobte si domov veselší!