Mladá žena ležiaca na hnedej pohovke pozerajúca do laptopu
Prerábka bytu je investícia, ktorá stojí nemalé peniaze. Preto chceme, aby výsledok naozaj stál za to. Radi by ste si zariadil interiér podľa seba? Začnite overenými dizajnérskymi tipmi a návrh interiéru zvládnete na jedničku. V tipe č. 13 sa dozviete, ako rozumne ušetriť.

Kedysi bol človek rád, keď mohol svoju obývačku zaplniť obývacou stenou, ktorá siahala od dlážky po strop a od ľavej steny k pravej, mala obrovské množstvo poličiek, do ktorých sa ukladali všetky cennosti.

V článku sa dozviete

1. Vyberte si jeden zaujímavý predmet ako východzí bod pre návrh interiéru

Môže to byť váš obľúbený predmet, obraz, koberec, tapeta, výrazná sedačka, obľúbený vzor, svietidlo alebo starožitný predmet. Takto jednoducho zladíte celú miestnosť ako profesionál.

Samozrejme, chce to dodržať určité pravidlá a mať trochu citu. Náročnejšie je navrhovať interiér podľa nevýrazného nábytku, nevýraznej podlahy alebo sedačky. 

2. Dávajte si pozor na ostré kontrasty

Nesprávne

Správne

Príliš veľký kontrast v miestnosti bez prechodových farieb pôsobí rušivo. Predstavte si bielu miestnosť, sedačku a k tomu sýto oranžové doplnky?

Ostrý kontrast púta príliš veľa pozornosti. Bez prechodových farieb, ako je napr. pastelová oranžová, škoricová hnedá, betónovo sivá bude interiér pôsobiť agresívne. Na prvý pohľad môže vyzerať štýlovo, no dlhodobý pobyt v ňom bude vyčerpávajúci. 

3. Výber farby - inšpirujte sa realitou

Náš zrak je najlepšie prispôsobený na okolitý svet. Preto niet divu, že farebné kombinácie z fotiek pláže, lesa alebo zapadajúceho slnka k sebe perfektne pasujú.

Ak máte radi modrú farbu, môžete sa inšpirovať obrázkom pláže. Modré až fialové odtiene morskej vody, béžové odtiene jemného piesku a biela farba spenených vĺn. 

4. Rozdeľte farby do línie

Do každej línie – spodnej, strednej a hornej – pridáme rovnaké farby alebo veľmi podobné odtiene. Čo bude výsledkom? Potešenie pre naše oči a láska na prvý pohľad. Do vášho interiéru, samozrejme. 

Horná línia: pozdĺžne závesné svietidlo a ventilačná rúra, ak máte loftový byt. 

Stredná línia: poťah sedačky, doska jedálenského stola alebo dekor na šatníkovej skrini

Spodná línia: koberec, podlaha a kovové nohy.

Zvyšok nechajte v jednej dominantnej farbe a držte sa pravidla 6:3:1.

5. Nekombinujte rôzne štýly v každej miestnosti

postel, spalna, siva, industrialny styl

Moderná obývačka a rustikálna kuchyňa nejdú vôbec dokopy. Všetky miestnosti prirodzene nadväzujú. Tým, že ich striedate, sú na očiach akoby naraz. To však neznamená, že musia byť zladené do rovnakých farieb. Tematicky by však mali nadväzovať. 

Príklad: Škandinávska obývačka, kde dominuje drevený konferenčný stolík, škandinávska kuchyňa s taktiež podobným dreveným stolom ako ústredným prvkom.

Prvok nemusí byť striktne materiál. Môže to byť hlavná alebo doplnková farba, dominantný vzor, sfarbenie kovu, tematická dekorácia – prírodný vzor listov, kvety, geometrické tvary a podobne. 

6. Neprežente to s rôznymi kovmi v miestnosti

Náhodné zvolený kovový nábytok uškodí vášmu interiéru. Berte kov ako súčasť farebného spektra:

Medený odtieň sa hodí všade tam, kde vám bude pasovať ružová alebo oranžová farba. V tomto návrhu interiéru obývacej izby kombinujeme béžovú, sivú a olivovo zelenú farbu. Medený odtieň kovu sme si zvolili aj v tomto výraznom interiéri.

Mosadzný odtieň kovu sa dobre hodí k námorníckemu štýlu, kde dominuje modrá a biela farba.

Pozlátený kov vzbudzuje pocit luxusu. Dobre ladí takmer s každou farbou. V luxusnej obývačke sme ju skombinovali s béžovým nábytkom, sedačkou a belasými doplnkami. Ak nemáte veľký rozpočet, stavte na pozlátené doplnky. Je pravda, že pozlátený nábytok ako napr. zlatý konferenčný stolík alebo stojacia lampa vás vyjdú pomerne draho.

Chrómové a strieborné odtiene pasujú do moderného interiéru, kde nechajú vyniknúť tmavej a studenej farbe. 

Pri kombinovaní kovov sa riaďte nasledujúcimi pravidlami. Nepoužívajte viac ako 3 rôzne kovové odtiene. Kovové prvky musia k sebe ladiť svojim odtieňom. Čierny kov je možné ľubovoľne kombinovať.

Profesionálni dizajnéri odporúčajú usporiadať rovnaké kovy v konkrétnej časti miestnosti. Obývaciu izbu môžete rozdeliť na horizontálnu a vertikálnu líniu.   

Vertikálna línia: Nad čierny kovový konferenčný stolík v strede miestnosti umiestnite čierne kovové závesné svetlo. Spolu sa tak nachádzajú v stredovej časti obývačky a tvoria vertikálnu líniu.

Horizontálna línia: Vedľa štýlového kresla s pozlátenými kovovými nohami postavte zlatú stojacu lampu. Spolu tvoria horizontálnu líniu v okrajovej časti obývačky.  

7. Nepárny počet

vankuse, izbovy kvet, kaktus, obyvacka, sedacka, konferencny stol

Nepárne počty v dizajne majú niečo do seba. Zlatým štandardom je počet 3, či už sa jedná o počty vankúšov, sviečok, obrazov alebo skulptúr. Prečo je to tak?

Nepárne počty prirodzene pútajú väčšiu pozornosť, ak sú vo farebne vyváženom priestore.

8. Stavte na osvedčené kombinácie vzorov

Vyhnite sa kombinovaniu náhodných vzorov v jednej izbe. Miestnosť potom pôsobí chaoticky. Odborníci odporúčajú zvoliť jeden ústredný vzor a ten umiestniť maximálne na troch predmetoch. Napríklad na závese, vankúši a koberci.

Malé vzory dokážu opticky zväčšiť priestor. Naopak, veľké vzory vyniknú v priestranných interiéroch. Ak chcete kombinovať 2 vzory, vyberte si niektorú z osvedčených dvojkombinácii: bodkovaný a kvetovaný vzor, 2 geometrické vzory

Týmto spôsobom dokážete kombinovať viacero vzorov. Pre každý vzor zvolte odlišnú farbu. Napríklad červené trojuholníky na obraze, modré kruhy na závese a bielo-čierne štvorčeky na vankúšoch. Podobné vzory môžete ladiť v rôznych rozmeroch. Napríklad malé kvety, veľké kvety a nerozkvitnuté kvety.  

9. Využite dizajnérske pravidlo 6 : 3 : 1

Dizajnéri sa radi držia pravidla 6 : 3 : 1. Čísla v názve znázorňujú pomer základných farieb v interiéri. Primárna farba predstavuje zhruba 6 podielov alebo 60 %. Sekundárna farba tvorí 3 podiely alebo 30 %. Posledná akcentová farba je zastúpená v 1 podiely alebo 10 %.

Ak zvolíte neutrálnu farbu ako dominantnú, sekundárna alebo doplnková môže byť výraznejšia. Naopak ako dominantnú farbu môžeme zvoliť pestrú farbu, ale sekundárna a doplnková farba by mala byť neutrálna. Dosiahneme tak farebnú rovnováhu, ktorá nezaťaží náš zrak. 

Chcete pridať štvrtú farbu. Kľudne. Rozdeľte sekundárnu farbu na polovicu. Konečný pomer bude 6 : 1,5 : 1,5 : 1. Návrh interiéru nespočíva len v estike – všade nájdeme matematiku. 

10. Kombinujte textury

Jedna textúra v miestnosti môže pôsobiť monotónne. Takýto priestor nemusíte oživiť len farbami. Zvoľte kreativitu a zkombinujte viacero textúr a materiálov.

Pomôže vám pravidlo 70/30 (tip č. 13.). Spojením drsných a hladkých materiálov vytvárate hĺbku v interiéri. Napríklad spojenie dreva a kovu. Dajte priestor aj rôznym textíliam ako je zamat, hodváb, ľanové vlákno, ovčie rúno, vlna. 

11. Na veľkosti záleží

sedacka, obyvacka, velke svietidlo, oranzova sedacka, zelena obyvacka

Páčia sa vám svojské návrhy interiérov? Nadrozmerný kus nábytku, svietidlo alebo dekorácia pôsobia nápadito. Zároveň však dokážu zútulniť interiér. Najlepšie predmety sú tie, ktoré vám svojou plochou nebudú prekážať – závesné svietidlo, krištáľový luster, kvetináč alebo váza v rohu miestnosti.

12. Využívajte tón v tóne

Ladenia farieb podľa tón v tóne je tajnou zbraňou škandinávskeho dizajnu. Tón v tóne je vlastne monochromatický interiér, ktorý používa rôzne tóny jednej dominantnej farby.

Škandinávsky dizajn fičí hlavne na neutrálnych farbách ako biela, sivá, béžová. To však neznamená, že musíte použiť rovnaké farby. Ak volíte výraznú farbu, môžete ju vybalansovať príbuznou farbou z farebného spektra. Modré tóny okoreníte smaragdovo zelenou.

13. Pravidlo 70/30

Ďalší trik k dosiahnutiu vývážených proporcií vo vašom návrhu interiéru. Rozhodnite sa pre hlavný štýl, ktorým zariadite 70 % miestnosti. Pre zvyšných 30 % volte úplne odlišný štýl. Oživíte tým celý interiér. Vyskúšajte napríklad kombináciu starého s novým.    

14. Pravidlo 50/150

Toto pravidlo vám umožní kombinovať 3 farebné odtiene s matematickou presnosťou. Vyberiete si dominantnú farbu – tá predstavuje 100 % jasu. Ďalšie doplnkové farby odvodíte nasledovne.

Prvá doplnková farba bude o 50 % svetlejšia a druhá naopak o 50 % tmavšia. Ako zistiť, ktoré sú to farby? Pomôže vám táto užitočná stránka.

15. Neznižujte nároky

Čierno-biela obývačka s koženou sedačkou a kreslom s modernými obrazmi na stene

Páči sa vám ten nadčasový konferenčný stolík, ktorý perfektne zapadá do rohovej sedačky, ale stojí príliš veľa peňazí?

Neuspokojte sa s lacnejšou alternatívou, ktorá by nepriaznivo ovplyvnila návrh interiéru. Chápem, že váš rozpočet má svoje limity. Nie každý je synom arabského šejka.

Môžete to urobiť takto. Nábytok a vybavenie nakúpte postupne, v prípade že predošlý kúsok je stále funkčný. Nechajte tam starší stolík, kým nenašetríte na ten dizajnérsky skvost. Možno ho ešte kúpite v akcii po Vianociach. 

16. Transformujte starý nábytok

Sivo-tyrkysova obyvacka s bezovou sedackou a tmavou drevenou podlahou

Starý nábytok z chaty alebo po babičke? Vdýchnite mu opätovne život. Stačí ho obrúsiť a nalakovať lakom na drevo. Autentický kúsok bude skvelou ozdobou vášho štýlového interiéru.

Ak nemáte starý nábytok, poobzerajte sa po blších trhov alebo online bazároch. Určite tam nájdete zaujímavú komodu za pár drobných.  

17. Nebojte sa negatívneho priestoru

Ak nepatríte k tým ľuďom, ktorí patologicky zhromažďujú haraburdy, zbavte sa nutkania vyplniť každý centimeter obývačky nábytkom.

Každý návrh interiéru by mal stelesňovať jednoduchosť. Nechajte tú stenu prázdnu. Vaša pozornosť sa potom sústredí na to podstatné. Vždy zaistite aspoň 90 cm priestor v uličkách a v prechodových oblastiach.

18. Vybláznite sa na stenách

Nemusíme byť kreatívny len u bytových doplnkov. Čo takto sa realizovať na stenách?

Namaľujte veľkú štvorcovú plochu v inej farbe. Pômožu vám pri tom ochranné pásky.

Dvojtónová stena predstavuje originálny nápad, ako harmonicky rozdeliť izbu na dva celky. Spodnú polovicu izby urobíte s tmavou neutrálnou farbou a hornú polovicu oživíte pastelovou farbou. Podľa línie môžete dopasovať rôzne odtiene pre nábytok a dekorácie. 

19. Využite celú miestnosť

Konečne máte priestrannú obývačku, ktorú si idete zariadiť podľa seba. Nemusíte sa držať typického návrhu interiéru, kde je sedačka prišpendlená k stene.

Skúste si ju predstaviť v strede, spolu s kreslom a centrálnym kobercom. Interiér bude pôsobiť prívetivo.

Ak je za nimi predsa málo priestoru, stačí umiestniť kreslá a taburetky po stranách do otvoreného priestoru.

20. Tapeta na strope

Biela detská izba s bielou drevenou posteľou a zelenou tapetou na strope

Tapeta dokáže upraviť proporcie interiéru. Tmavé tapety šikovne oddialia strop, čím bude miestnosť vyššia. Podobný efekt dosiahnete s tapetou, kde sú malé vzory ďaleko od seba. Farebná stropná tapeta oživí biely sterilný interiér. Kde sa najlepšie hodí stropná tapeta? 

Všade tam, kde steny nemôžu vyniknúť kvôli vysokému nábytku. Typickým príkladom je kuchyňa. Tapeta je vhodným riešením pre oživenie dlhej chodby bez nábytku.  

Prečo sa pozerať na biely strop z postele alebo z vane? Doprajte si estetický zážitok s tapetou aj v spálni a kúpeľni. 

Zhrnutie

Možností, ako zariadiť interiér je neúrekom. Stačí si len vybrať a držať sa konkrétneho štýlu, pravidla a námetu. Teraz už máte jasnejšiu predstavu a môžete sa pustiť do návrhu interiéru. Držím palce!

Ktorý tip vás najviac oslovil? Podeľte sa do komentárov.

Redakcia

Redakcia